KONKURS za PISANjE SAŽETAKA ZA OBRAZOVNU PRAKSU proizašlih iz istraživačkih nalaza

2404

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Da bi istraživanja u oblasti obrazovanja mogla da ispune svoju važnu društvenu ulogu, neophodna je dobra komunikacija između istraživačke zajednice i onih koji su zainteresovani da koriste istraživačke nalaze, što se posebno odnosi na vaspitače, učitelje, nastavnike, stručne saradnike, direktore škola itd. U tom smislu istraživači u obrazovanju imaju odgovornost da svoje nalaze učine dostupnim i razumljivim praktičarima i da iz njih slede jasne preporuke za obrazovnu praksu.

U cilju povećanja dostupnosti istraživačkih nalaza praktičarima Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Društvo istraživača u obrazovanju u Srbiji i Projekat “Podrška razvoju ljudskog kapitala i istraživanju – Opšte obrazovanje i razvoj ljudskog kapitala“ objavljuju konkurs za PISANjE SAŽETAKA ZA OBRAZOVNU PRAKSU proizašlih iz istraživačkih nalaza. Poziv je otvoren za sve zainteresovane istraživače u oblasti obrazovanja. Svaki autor može da prijavi najviše dva sažetka.

Sažeci se prijavljuju preko veb sajta Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (na adresi www.zuov.gov.rs/naucni-radovi), i to treba učiniti do 25. februara 2015. godine. Svi sažeci će biti recenzirani. Prihvaćeni radovi će biti predstavljeni na skupu koji će biti organizovan 8. aprila 2015. godine u Beogradu i štampani u Zborniku radova za taj skup. Sažeci će takođe biti uneti u elektronsku bazu sažetaka koja će biti na sajtu Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i dostupna za pretraživanje i pregled svim zainteresovanima praktičarima i istraživačima.

Sažetak za obrazovnu praksu je kratak dokument čija je suštinska funkcija da se na osnovu istraživačkih nalaza predlože jasne preporuke za unapređivanje obrazovne prakse. Kvalitetan sažetak zavisi od kvaliteta istraživačkih nalaza, ali i od jasnoće predloženih preporuka.

Primer sažetka možete videti na veb sajtu Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ovde). Detaljna uputstva za pisanje sažetaka nalaze se u nastavku:

Sažetak bi trebalo da ima do 11000 karaktera, sa razmakom (ne računajući naslov rada, imena autora, afilijacije, ključne reči i reference).

Sažetak treba da ima sledeće delove:
1. Rezime (od 700 do 1050 karaktera sa razmakom)
2. Ključne reči – minimum 3, maksimum 5
3. Uvod (od 1050 do 1400 karaktera sa razmakom)
4. Metod (od 1050 do 1400 karaktera sa razmakom)
5. Rezultati (od 3150 do 4200 karaktera sa razmakom)
Pri prikazivanju rezultata obavezno treba navesti vrednosti korišćenih statističkih pokazatelja (na primer t=15.34, df=121, p<0.05). U rezultate se mogu maksimalno staviti dve tabele s rezultatima ili dva grafikona ili jedna tabela i jedan grafikon.
6. Preporuke (od 2100 do 2800 karaktera sa razmakom)
7. Korišćena literatura – do pet referenci (reference se pišu latiničnim pismom)
8. Spisak izvora u kojima je rad objavljen

Sažetak treba da sadrži jasno određenje preporuke koje proizilaze iz rezultata istraživanja koje je istraživač sproveo. Pored preporuka sažetak treba da sadrži i obrazloženje relevantnosti datog pitanja za obrazovnu praksu, kratak opis istraživačkog metoda i načina obrade podataka i opis ključnih rezultata na kojim su zasnovane preporuke.

Kao font koristiti Times New Roman, ćiriličnu tastaturu, veličine 12pt (izuzev referenci i skraćenica koje zahtevaju upotrebu latiničnog pisma).

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.