Пројектни изазов је отворен за школске тимове из основних и средњих школа, које могу чинити 3-5 ученика и 1-2 наставника-ментора. То значи да сваки наставник и сваки ученик могу покренути иницијативу да се окупи школски тим који ће учествовати на конкурсу#ДигиталнаЕкспедицијаИзазов 2021/2022.
Добродошле су све идеје које имају за циљ повећање нивоа дигиталне писмености ученика основних и средњих школа у Републици Србији.
Појам дигиталне писмености је доста широко постављен и обухвата способност проналажења, процене, коришћења и стварања садржаја коришћењем технологије и Интернета. Дигитална писменост поред техничких знања и вештина, обухвата и способност проналажења, препознавања, процене, критичког сагледавања, разумевања и коришћења информација из различитих дигиталних извора.
Можете пријавити све идеје које могу да допринесу повећању нивоа неког од аспеката овако дефинисане дигиталне писмености.
Битно је напоменути да можете да попуните и више пријава, са различитим идејама.
Задатак је осмислити идејни пројекат за креирање дигиталног
(веб-сајт, текст, видео, видео-игра, апликација за мобилне уређаје и сл.) који се може користити као у циљу повећања нивоа дигиталне писмености ученика, али и опште популације. Другим речима задатак је написати предлог пројекта који бисте могли да реализујете у јануару и фебруару у случају да комисија одлучи да подржи вашу идеју.На платформи Завода за унапређивање образовања и васпитања најпре детаљно погледајте Правилник о изазову, а кликом на ПРИЈАВИ СЕ отвара вам се формулар за пријаву, где ћете у свега пар корака моћи да пријавите своју идеју. По пристизању попуњеног формулара, потребно је кратко време да га одобримо и о томе вам пошаљемо повратну информацију путем ваше е-маил адресе за контакт.
Водите рачуна да ваша пријава поседује све захтеване елементе, како би била одобрена! Све одобрене пријаве биће узете у разматрање за селекцију победника и расподелу средстава из укупног фонда.
Циклус пројектног изазова се састоји из следећих фаза:
Промоција и период за подношење пријава: Јавним објављивањем расписаног позива за подношење пријава званично отпочиње пројектни изазов (24.11.2021.). Школски тимови своје пријаве могу поднети преко платформе Завода за унапређивање образовања и васпитања, на којој се налази формулар за попуњавање, закључно са 28. децембром до 15h.
Селекција победника и објављивање резултата: Све одобрене пријаве, које испуњавају техничке услове прописане Правилником, биће узете у разматрање. Учесници чији пројекти су узети у даље разматрање ће о томе бити обавештени писаним путем (е-маилом). Стручна комисија ће изабрати победнике, којима ће бити подељена средства у укупном износу од 1.000.000 динара за имплементацију планираних активности (500.000 РСД у категорији Основна школа и 500.000 РСД у категорији Средња школа). Листа изабраних добитника биће јавно објављена на платформи Завода за унапређивање образовања и васпитања (најкасније 31. јануара 2022.).
Уручење бесповратних средстава и имплементација пројеката: Победнички школски тимови ће након објаве резултата потписати уговор са Организатором и имаће времена за имплементацију активности до 30.марта 2022.
Могу се пријавити само тимови из основних или средњих школа са територије Републике Србије, које чине 3-5 ученика и 1-2 наставника-ментора. Позив није намењен физичким лицима, односно појединцима.
Пројектна идеја не мора бити нова, нити креирана искључиво и по први пут за потребе овог позива, али не сме бити већ награђена и имплементирана у оквиру неког другог конкурса. Оно што пројектни предлог мора садржати је јасно образложење како би реализација предложеног пројекта допринела повећању нивоа
ученика основних и средњих школа у Републици Србији.Не морате да имате додатну документацију, довољно је да јасно изложите своју идеју и једноставним језиком објасните како ћете искористити средства у случају да будете један од победника.
Ипак, уколико сматрате да је за вас боље да осим података које сте оставили приликом попуњавања формулара приложите и додатне материјале – моћи ћете и то да урадите у одговарајућем пољу овог онлајн формулара.
Реализација награђених пројектних предлога ће бити подржана у износу између 100.000 и 200.000 РСД. О износу средстава по појединачном пројекту одлучује Комисија, у складу са прописима изнетим у Правилнику. Укупан фонд бесповратних средстава износи 500.000 РСД у категорији Основна школа и 500.000 РСД у категорији Средња школа. Изузетно, Комисија може донети одлуку о другачијем начину расподеле укупног фонда средстава.
Када добијемо вашу идеју, наш тим ће спровести примарну селекцију и одлучити да ли она одговара захтевима пројектног изазова. Уколико испуњава све услове, бићете о томе обавештени, а ваша пријава ће ући у разматрање за доделу бесповратних средстава.
Предуслов учешћа на изазову је техничка исправност приложене документације (попуњена сва поља, правилно и адекватно, у формулару, благовремено послата пријава).
По приспећу, све пријаве које су прошле примарну проверу биће прослеђене Комисији на разматрање. Задатак Комисије је да одлучи о победницима и расподели укупан фонд за бесповратна средства намењена имплементацији најбољих предложених активности.
Победничке пројекте ће бирати Комисија, чији ће састав бити накнадно објављен.
Победнички пројекти ће се одабрати на основу квалитета идеје, као и њеног утицаја и примењивости у циљу повећања нивоа
ученика, али и опште популације.Критеријуми за одлучивање су следећи:
Када се одаберу победнички пројекти, потписује се уговор са школама и средства се уплаћују према предложеној формули: 50% средстава авансно, а остатак од 50% по реализацији активности и подношењу наративног и финансијског извештаја, који мора бити одобрен од стране Организатора.