Учење кроз друштвене и видео игре, организовање новинске агенције, израда веб сајта и збирке прича из доба короне само су неки од креативних садржаја које су победници конкурса „Магија је у рукама наставника“ осмислили како би својим ученицима прилагодили и олакшали наставу од куће у време пандемије Covid-19.
У конкуренцији 700 радова, из 269 основних и 114 средњих школа, прво место припало је наставници српског језика и књижевности Олгици Спасојевић из ОШ „Петар Лековић“ из Пожеге за видео игру о Марку Краљевићу. Министар просвете Младен Шарчевић изјавио је на отварању свечане церемоније да наставници из Србије подржавају и прате савремено образовање.
– Неминовно је да у настави тежимо савременим достигнућима, да у складу са тим, у образовање нових генерација ученика уводимо дигитализацију и оспособљавамо их за живот у 21. веку, да кроз иновативне планове и програме наставе омогућимо младима да усвоје знања и развију компетенције које су неопходне да би успешно одговорили изазовима савременог света – казао је министар.
Конкурс су организовали НАЛЕД и организација за развој каријере и омладинског предузетништва „Connecting“, у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, Заводом за унапређивање образовања и васпитања, Републичким секретаријатом за јавне политике и Радио-телевизијом Србије, у оквиру пројекта Јавно-приватни дијалог за развој, који подржава Америчка агенција за међународни развој (USAID).
Директор мисије УСАИД у Србији Мике де ла Роса истакао је да наставници којих се радо сећамо током одрастања су они који су били креативни, изазивали нас да мислимо другачије и својом главом.
-То су наставници које видимо данас овде. Они су отишли корак даље како би својим ученицима искуство учења изван учионица и мимо редовних наставних програма учинили бољим. – рекао је Де Ла Роса.
Извршна директорка НАЛЕД-а Виолета Јовановић истакла је да је један од најважнијих циљева овог конкурса афирмација улоге и компетенција наставника као носећих стубова у развоју нашег друштва.
– Из перспективе НАЛЕД-а, овај конкурс је део наших напора да подржимо и истакнемо оне који примењују иновативан приступ настави како би помогли ученицима да кроз практичне задатке примењују стечена знања. У оквиру теме “Образовање за 4.0 револуцију” у сарадњи са организацијом Connecting и Заводом за унапређивање образовања и васпитања, идемо у сусрет новој стратегији развоја образовања, залажемо се за већу заступљеност пројектне наставе у систему образовања и стратешки приступ оснаживању наставног кадра – рекла је Јовановић.
Током ванредног стања основци и средњошколци могли су да прате наставу на даљину путем канала РТС2 и РТС3, интернет сајта РТС-а, мултимедијске интернет платформе “РТС Планета” и бесплатне мобилне апликације “РТС Моја школа”.
– Од 17. марта до 29. маја 2020. на РТС Планети објављено је 2.270 часова. Објављено је 1.294 за основну школу, 946 за средњу – од тога 276 часова за дуално образовање, као и 30 часова физичког васпитања и психолошких радионица за све узрасте. Поред повећане гледаности Другог и Трећег програма, због праћења ТВ наставе, само путем платформе РТС Планета забележено је више од три милиона прегледа – рекао је Илија Церовић, главни одговорни уредник образовно-научног програма и в.д. директор Телевизије Србије.
Покровитељи награда су компаније Comtrade, Telegroup, Eurobank, Хемофарм фондација и Лагуна.
Добитници награда на конкурсу „Магија је у рукама наставника“
Прво место – Олгица Спасојевић, ОШ „Петар Лековић“, Пожега – Друштвена игра о Марку Краљевићу; Друго место – Јасмина Мицић, Прва Крагујевачка гимназија, Крагујевац – Параболе кроз интерактивни рад ученика; Треће место – Марија Којић, ОШ „Мирослав Антић“, Београд – Дан планете Земље; Четврто место – Милена Кецман, Средња школа „17. септембар“, Лајковац – Од олује преко акције до знања – Фарадејев закон електромагнетне индукције; Пето место – Анђелка Петровић, Математичка гимназија, Београд – Ко је овде без греха – дебата о Ани Карењини; Награда за најбољи пример ТВ наставе – Горица Његовановић, ОШ „Михајло Пупин“, Београд – Употреба великог слова – ТВ час; Награда за коришћење дигиталних алата у средњој школи – Младен Шљивовић, Гимназија, Зајечар – Андроид игрица и експерименти као учење о нуклеарним реакторима; Награда за интеракцију са ђацима у средњој школи – Мирјана Стакић Савковић, Филолошка гимназија, Београд – Живот по осамнаестици – Приче из доба короне; Награда за коришћење дигиталних алата у основној школи – Александра Филиповић, ОШ „Црњански“, Јагодина – Wix vebsajt за интеракцију са ученицима; Награда за Интеракцију са ђацима у основној школи – Јелена Лилић, ОШ „Миливој Петковић Фећко“, Рума – Новинска агенција Антички Рим јавља; Награда за пројектну наставу – Ђурђица Стојковић, ОШ „Јован Поповић“, Беочин – Сачувајмо пчеле; Награда публике – Јовица Плавшић, Десета гимназија „Михајло Пупин“, Београд – Волим ХемиЈутјуб.