Наградни конкурс Култура сећања – Холокауст као полазна тачка

510

Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања
расписују
НАГРАДНИ КОНКУРС
Култура сећања – Холокауст као полазна тачка

У циљу даљег развијања и промовисања културе сећања и учења о Холокаусту Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања позивају наставнике  основних и средњих школа да учествују на конкурсу „Култура сећања – Холокауст као полазна тачка“,  поделе своја искуства и  примере наставних и ваннаставних активности посвећених теми  Холокауста, историји страдања у Другом светском рату, промоцији културе сећања и борбе против антисемитизма и свих облика ксенофобије. Радови треба да буду иновативни, оригинални, да се издвајају по оствареним ефектима. Рад који се доставља на Конкурс може бити продукт тимског рада или продукт рада појединца, а може бити у сликовном, графичком, аудио, видео формату, наративу и др.

Конкурс има две категорије:

Категорија 1:

Учешће у овој категорији отворено је за све наставнике основних и средњих школа који до сада нису учествовали на обукама „Холокауст као полазна тачка“ (The Holocaust as a starting point) које су организовали  Меморијални центар Шоа – Музеј и центар за документацију из Париза (Le Memorial de la Shoah – Musee et Centre de Documentation, Paris, France) , Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања.

Предност при избору у овој категорији имају радови наставника и продукти њихових ученика:

  • настали као резултат наставних активности у оквиру теме образовања о Холокаусту, историји страдања у Другом светском рату, промоцији културе сећања и борбе против антисемитизма и свих облика ксенофобије;
  • који манифестују примере добре праксе (пројектну, тематску наставу, часове редовне наставе, угледне и огледне часове, радионице, ваннаставне и слободне наставне активности) у оквиру ове теме;
  • који нису учествовали на другим конкурсима, смотрама или такмичењима;
  • радови у наративном облику који су лекторисани, писани ћирилицом,  у фонту Times New Roman величине 12.

Категорија 2:

Учешће у овој категорији отворено је за све наставнике који су учествовали на основним или напредним обукама Холокауст као полазна тачка („The Holocaust as a starting point) које организује Меморијални центар Шоа – Музеј и центар за документацију из Париза (Le Memorial de la Shoah – Musee et Centre de Documentation, Paris, France) Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања.

Предност при избору  у овој категорији имају радови:

  • који се односе на приказ примене развијаних знања и вештина након обуке (основне или напредне) „Холокауст као полазна тачка“;
  • који нису учествовали на другим конкурсима, смотрама или такмичењима;
  • радови у наративном облику морају бити  лекторисани, писани ћирилицом,  у фонту Times New Roman величине 12.

Радови

Радови (из Категорије 1 и  Категорије 2) могу бити индивидуални или тимски, интердисциплинарни, у различитим форматима – од есеја и наставних планова до мултимедијалних пројеката и других пројектних активности или уметничких радова.

Радови који не испуњавају прописане услове Конкурса неће бити узети у разматрање.

Трајање и објава резултата Конкурса

Конкурс је отворен од 27. јануара до 1. марта 2025. године.

Резултати Конкурса биће објављени на страници Завода за унапређивање образовања и васпитања до краја марта 2025.

Достављање радова

Радовe доставити на адресе: kulturasecanja@prosveta.gov.rs;

holokaust.kaopolaznatacka@gmail.com.

Процена радова

Радове, који одговарају условима Конкурса, процењују комисије које именује Министарство просвете и Завод за унапређивање образовања и васпитања.

Награде        

Награда за 10 наставника чији радови буду оцењени као најбољи у Категорији 1, је похађање основне обуке „Холокауст као полазна тачка“, која ће бити реализована у Републици Србији, током 2025. године.

Награда за 10 наставника чији радови буду оцењени као најбољи у Категорији 2, је похађање напредне обуке „Холокауст као полазна тачка“, која ће бити реализована у априлу 2025. године у Сарајеву.

Одабрани примери добре праксе налазиће се у електронској бази на сајту Завода за унапређивање образовања и васпитања, на страници Култура сећања https://zuov.gov.rs/kultura-secanja .