Израда Плана подршке и дидактичког материјала за рад са ученицима мигрантима

888

У периоду октобар – децембар 2024. реализовано је 15 дводневних обука стручног усавршавања у склопу пројекта „Подршка ЕУ управљању миграцијама у Србији – Унапређење прихватних капацитета, услуга заштите и приступа образовању III“, који реализује Министарство просвете са IOM-ом као имплементационим партнером (Међународном организацијом за миграције УН).

Циљ ових активности је унапређивање доступности и квалитета образовања ученика миграната, тражилаца азила и избеглица кроз примену Стручног упутства за укључивање ученика миграната/тражилаца азила у систем образовања и васпитања и израду Плана подршке и дидактичког материјала за рад са ученицима мигрантима. Програм је акредитован и налази се на Листу програма од јавног интереса (број решења 601-00-00033/2024-17 од 11.10.2024).

Обуке су реализоване у школама:

1. ОШ „Вук Караџић“ – Врање
2. Економско-тргивнска школа – Врање
3. ОШ „Ђура Јакшић“ – Каћ
4. ОШ „Јозеф Марчок Драгутин“ – Гложан
5. ОШ „Бранко Пешић“ – Земун
6. Седма београдска гимназија – Београд
7. ОШ „Бранко Радичевић“ – Шид
8. Гимназија „Сава Шумановић“ – Шид
9. Техничка школа – Лозница
10. ОШ „Радоје Домановић“ – Ниш
11. ОШ „Лазар Саватић“ – Земун
12. ОШ „Краљица Марија“ – Београд
13. ОШ „Васа Пелагић“ – Београд
14. ОШ „Илија Бирчанин“ – Земун
15. ОШ „Миле Дубљевић“ – Лајковац

У току реализације обука у непосредном и групном раду креиран је низ дидактичких материјала који се могу применити у наставном процесу приликом укључивања ученика који припадају поменутој осетљивој групи. Свакако, материјал који је настао плод је искуства и професионалног односа у инклузивном приступу и може се кориситити и у раду са осталим ученицима којима је потребна додатна подршка у образовању.

Погледајте примере добре праксе:

Вест објављена на сајту remis.rs