Унапређивање наставне праксе српског као страног језика – успешно реализоване обуке од јавног значаја

13

У сарадњи са Уницефом и Министарством просвете, стручњаци Завода за унапређивање образовања и васпитања одржали су две обуке од јавног значаја посвећене теми српског као страног језика у образовно-васпитном контексту. Обуке су реализоване у хотелу „Палас“ у Београду, а учесници су били наставници, стручни сарадници и директори школа из различитих градова Србије.

Програм обуке „Српски као страни језик у наставној пракси 1“, одржан 24. и 25. априла 2025. године, био је намењен наставницима који се у свом раду директно сусрећу са ученицима који не познају језик наставе. Обука је била усмерена на унапређење дидактичко-методичких компетенција и развијање функционалног приступа у настави српског као страног језика, а садржаји практични, применљиви и прилагођени реалним ситуацијама у настави. Учесници су активно учествовали у симулацијама, анализама и разменама идеја – што је додатно допринело квалитету и динамици рада.

Програм „Српски као страни језик у наставној пракси 2“, реализован 28. и 29. априла 2025. године, обратио се школским тимовима – наставницима, стручним сарадницима и директорима – у циљу подстицања сарадње и усаглашеног деловања у пружању подршке ученицима који не говоре језик наставе. Теме су обухватиле методичке, организационе и стратешке аспекте рада, као и јачање инклузивне школске праксе на којој се темељи образовни систем Републике Србије.

Ауторке и водитељке обуке биле су Дејана Милијић Субић, Виолета Влајковић Бојић (Завод за унапређивање образовања и васпитања) и Љиљана Пањковић (ОШ „Бранко Пешић“, Београд). У име Министарства просвете, учесницима се топло обратила доц. др Снежана Вуковић, в. д. помоћница министра за превенцију и заштиту од насиља и инклузију осетљивих група у образовању, док је Весна Картал, консултанткиња Уницеф-а, са учесницима поделила примере добре праксе у области изградње заједнице професионалног учења.

Обуке уједно представљају чврст темељ за изградњу заједнице практичара – наставника и стручњака који ће кроз сарадњу, размену искустава и заједничко учење доприносити даљем развоју наставе српског као страног језика. Сам рад протекао је у изузетно инспиративној, подстицајној и топлој атмосфери. Учесници су са ентузијазмом приступали активностима, отворено делили своја искуства и активно доприносили заједничком учењу. Обуку су оценили као мотивишућу и веома корисну за свакодневну наставну праксу. Њихова енергија, посвећеност и спремност за сарадњу додатно су обогатили овај догађај и учинили га посебним.