Већ другу годину за редом, Амбасада РС у Берлину, поводом Дана словенске писмености расписује литерарни конкурс за ученике који похађају Допунску наставу на српском језику коју организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја РС и децу српског порекла који живе и одрстају на територији СР Немачке. Иницијатива за расписивање литерарног конкурса долази од њене екесенције амбасадора РС у СР Немачког др Снежане Јанковић и конкурс и у претходном периоду, конкурс је био расписиван и у Швајцарској где је др Снежана Јанковић обавњала дужност амбасадора. Циљ овог литерарног конкурса је очивање српског језика, неговање ћирилице и вештине писаног изражавања на српском језику. Тема овогодишњег конкурса ,,Језик, чувар нашег идентитета – зашто је битно да учимо српски језик“ подстакла је 56 ученика са територије целе СР Немачке да кроз литерарни исказ покажу шта и колико им значи српски језик. И овај пут су ученици Допунске наставе на српском језику из целе СР Немачке са радошћу и великим интересовањем учествовали и остварили запажене резултате. Додењено је 12 награда у две узрасне категорије, а комисија за доделу нарграда је имала тежак задатак да од пристиглих радова изабере најуспешније.
Свечана додела диплома и награда је приређена 5.новембра 2022.године у Амбасади РС у Берлину. На свечаности су присуствовали награђени ученици, њихови родитељи, наставници Марија Алексић, Мирјана Стефановић, Соња Зрнић, Бојана Ракоњац, Татјана Филиповић, Татјана Хот, Слађана Дуњић. и координаторка васпитно-образовног рада у иностранству Биљана Букинац. Наставнице из Берлина Марија Алексић и Мирјана Стефановић приремиле су са својим ученицима квалитетан и програм програм, а наступи ученика награђени су громким аплаузом. Програм је употпуњен гостовањем представика Краловачке гимназије. У оквиру програма награђени ученици су прочитали своје радове, одушевили публику која их је наградила великим аплаузом.
Амбасадорка Републике Србије у СР Немачкој др Снежана Јанковић је у обраћању присутнима истакла значај неговања матерњег језика, очувања ћириличног писма, повезаности језика и идентитета. Амбасадорка је посебно указала на важност похађања Допунске наставе на српском језику коју организује Министарство просвете, науке и технолошког развоја РС уз подршку Амбасаде РС у СР Немачкој и истакла да ће се у наредном периоду интезивно радити на повећању обухвата ученика како би се свим ученицима омогућило да кроз организовану наставу уче српски језик, српску историју, културу и традицију и на тај начин јачају свој национални идентитет.
Задовољни одзивом ученика за учешће на конкурсу, квалитетом написаних литерарних радова и промоцијом ученичких постигнућа сви са нестрпљењем очекују следећи позив за наредни конкурс.
Координаторка образовно-васпитног рада у иностранству: „Већ другу годину, на наше велико задовољство, ученици који похађају Допунску наставу на српском језику у СР Немачкој која се изводи у организацији Министарства просвете, науке и технолошког развоја РС уз подршку Амбасаде из Берлина и надлежних ДКП-а узимају учешће на литерарном конкурсу који расписује Амбасада РС у Белину. Веома смо захвални Амбасади РС У Берлину за могућност да ученици на овај начин искажу све своје вештине, креативност и афирмишу своја постигнућа. Посебно смо срећни што наши ученици препознају могућност коју нуди Амбасада и надахнуто и испиративно учествују у конкурсу. Похављујемо све ученике који су уложили труд и послали радове и захвални смо наставницима коју су им у томе пружили подршку, охрабривали их и бодрили. За наше ученике и родитеље је посебно важно што наша Амбасада отвара врата и пружа гостопримство на тлу Србије ван матице и тиме јача осећај припадности. Сви присутни на манифестацији осећали су се у Амбасади као код куће и бар за кратко осетили прави дух Србије.“
Манифестација у амбасади је била прилика да се окупе наставници, па је пре свечане доделе награда 05. новембра одржана у просторијама Амбасаде и прва седница Наставничког већа наставцника за које је задужена координатирка Биљана Букинац. Седници су присуствовале наставнице Марија Алексић и Мирјана Стефановић из Берлина, Соња Зрнић и Бојана Ракоњац из Хесена, Татјана Филиповић из Хамбурга и Слађана Дуњић из Бремена. На седници се разговарало о унапређивању образоно-васпитног рада, ширењу обухвата ученика, реализацији редовне наставе и часова слободних активности. Како наставници немају прилику да се често виђају, размене искуства, идеје, наставне материјале и непосредно договоре облике сарадање, седница је протекла у веома доброј атмосфери и конструктивној размени.