У новом броју Просветног прегледа објављен је чланак под насловом “Драгоцено менторство за дигиталне компетенције”.

Дигиталне компетенције данас су од суштинског значаја за све запослене и грађане уопште. Основне међу њима дугорочно се формирају пре свега у систему образовања, који обезбеђује приступ систематизованим научним знањима, а ниво дигиталних компетенција ученика, између осталог, у великој мери зависи од нивоа дигиталних компетенција наставника. Стога се од наставника очекује да поседују одговарајући ниво информатичке, информационе, дигиталне и медијске писмености, као и да у областима у којима држе наставу познају модерне концепте, методе и алате, који претпостављају смислену употребу дигиталних технологија.

Део овог процеса је и упознавање наставника са дигиталним алатима и њиховом педагошком употребом кроз Обуке за реализацију наставе оријентисане ка исходима учења и обуке Дигитална учионица. Ради унапређивања подршке наставницима и стручним сарадницима, Завод за унапређивање образовања и васпитања креирао је сервис дигиталне подршке за образовно-васпитне установе и просветне раднике, како би им помогао у планирању и реализацији процеса наставе и учења уз употребу ИКТ-а.

Помоћ је организована кроз „тикетинг” систем, у коме школа или појединац „отварају тикет” са питањем на неку од тема везаних за коришћење дигиталних алата у настави, хардвера, софтвера, система за управљање учењем (LMS), педагошких аспеката употребе дигиталних технологија у настави и учењу…, кажу у Заводу…

Текст је објављен у листу “Просветни преглед”. Остале текстове и информације о образовно-васпитним процесима на свим нивоима образовања, погледајте на сајту овог листа на следећој адреси: https://www.prosvetni-pregled.rs/

КАКО ДОБИТИ ПОМОЋ У ПЛАНИРАЊУ И ИМПЛЕМЕНТАЦИЈИ СИСТЕМА ЗА УПРАВЉАЊЕ УЧЕЊЕМ?

Завод за унапређивање образовања и васпитања, уз подршку УНИЦЕФ-а, обезбедио је менторску подршку школама, наставницима и стручним сарадницима у планирању и реализацији процеса наставе и учења уз употребу ИКТ-а.

МЕНТОРСКА ПОДРШКА ЗУОВ-а

Све што је потребно да урадите јесте да отворите тикет на https://www.portal.edu.rs/podrska/ са питањем за вашу школу или вас лично за све теме које су везане за: ЛМС системе за управљање учењем, коришћење дигиталних алата у настави, хардвера, софтвера, педагошких аспеката употребе дигиталне технологије у настави и учењу…

Дигиталну подршку пружа 15 дигиталних ментора. Дигиталне менторе чини група наставника, истакнутих у различитим областима педагошке употребе дигиталних технологија: они су дугогодишњи аутори и реализатори онлајн обука, искусни водитељи у различитим непосредним обукама за коришћење дигиталних алата, дугогодишњи спољни сарадници Завода у пројектима развоја дигиталне писмености код наставника, неки од њих су педагошки саветници, аутори уџбеника, учесници домаћих и међународних конференција. Они су тим који ће заједничким снагама пружити подршку наставницима у Републици Србији да користе различите дигитална алате и технологије и унапреде своју наставу.