Ђаци допунске наставе прославили Дан матерњег језика

68

Париз, Унеско: Музичко-поетски програм „Српски језик је поезија“

На позив Њ. Е. амбасадорке Републике Србије у Унеску Тамаре Растовац Сиамашвили и Сталне делегације Републике Србије при Унеску, ђаци допунске наставе у Париском региону Министарства просвете Републике Србије први пут су имали велику част и радост да представљају Србију 20. фебруара у оквиру културног програма посвећеног Међународном дану матерњег језика. Славећи лепоту различитости матерњих језика, у програму су, осим ђака из Србије, учествовали и представници Банагладеша, Индије, Азербејџана, Русије, Бразила, Индонезије, Кине, Украјине, Узбекистана и Саудијске Арабије. Јединствена атмосфера монументалног здања Унеска, громогласан аплауз након изведеног програма, уз костиме, плес, говор и музику из других земаља, учинили су ученицима доживљај незаборавним. Уз непосредно и топло обраћање наше амбасадорке, након завршеног наступа, деци су пришли и многи други званичници да им честитају. Међу њима су били амбасадори Саудијске Арабије, Кувајата и других земаља, а уз обострану жељу су се и фотографисали. Ђаци су разумели значај обележавања Дана матерњег језика, поносни и радосни што су певајући, свирајући и казујући стихове на српском језику представљали своју отаџбину

Француска и Србија, онлај час „Реци ми да знам“: Допунска настава на даљину у Француској и ОШ „Мирослав Антић“ у Београду

Онлајн час је одржан 21. фебруара између ученика који наставу на српском језику похађају на даљину у Француској и ученика ОШ „Мирослав Антић“ у Београду. Поред тога што су се откривала значења идиома, на мапи је пронађена област, али и сваки град у Француској одакле су деца (Бургундија, Лоара, Сент Авол, Бретања, Пикардија, околина Париског региона и градови Нант, Дижон, Марсеј…) Најудаљенија је била Елена из Плуворна. Иако их раздвајају хиљаде километара, српски језик их повезује.

Париски регион, Црква Свете Петке у Бондију

Музичко-поетско вече „У царству српског језика маштамо, растемо и певамо”

У сарадњи са саветом родитеља из наставних места Бонди, Дранси и Монтреј, уз подршку Цркве Свете Петке у Бондију, наставнице које изводе часове у тим наставним местима организовале су 16. фебруара музичко-поетско вече. Из стихова, малих драмских комада, вокалних музичких интерпретација, традиционалних српских композиција изведених на виолини, гитари и пијанину, проговарала је српска реч, култура и традиција. На ком се језику пише, машта, сања, али и говори свакога дана, откривала су деца у разговорима са париским песницима-гостима, Даницом Додић, Едхемом Мрђановићем и Драганом Маринковићем, а наставнице су за ђачке родитеље припремиле изазове у читању брзалица и одгонетању загонетки.

Стразбур и Ница: Тематски часови посвећени Дану матерњег језика

Ученици су уз читање и тумачење поетских дела на српском језику, откривали значења српских фраза и народних поређења, а затим их цртали.

Онлајн музичка радионица „Српским језиком до музике“

Допунска настава на даљину у Италији у организацији Министарства просвете и школа српског језика и ћириличног писма из Хилдена у Немачкој, која ради под покровитељством Министарства спољних послова

Гости радионице су 26. фебруара били музички уметници проф. виолине Снежана Тинтор Фаваца (Италија) и проф. клавира Божидар Јовановић (Немачка). Поред музичких разговора, деца су имала прилике да у изведби професора слушају српске композиције тако да се српска музика орила у домовима широм Италије и у немачкој покрајини Северна Рајна-Вестфалија. Ученици су се представили својим свирањем и певањем, а затим су одговарали на занимљива музичка питања.

Наступ ђака уУнеску припремала је и водила координаторка Блаженка Тривунчић. Музичко-поетско вече у Бондију организовале су наставнице Милија Јевремовић, Славица Милић и Снежана Војкановић. Онлајн час су припремиле, реализовале и водиле наставнице које изводе наставу на даљину у Француској Марија Праизовић, Катарина Страиловић, Љиљана Симић, Тамара Драгић и учитељица Наташа Живковић из Београда. Тематске часове и ликовну радионицу водиле су наставнице Драга Давид, Наташа Радојевић и Радмила Савковић. Музичку радионицу су организовале и реализовале наставнице Магдалена Доневски (Италија) и Сања Дамњановић (Немачка).

Припремила:
Блаженка Тривунчић,
Координаторка наставе у Француској, Италији, Словенији и на Малти