Сходно Стручном упутству које је Министарство просвете, науке и технолошког развоја упутило школама, свака школа треба да одлучи који систем за управљање учењем треба да користи у току школске 2020/21. године.

КАКО ИЗАБРАТИ СИСТЕМ ЗА УПРАВЉАЊЕ УЧЕЊЕМ?

Поред квалитета и карактеристика система за управљање учењем, школа при избору треба да поведе рачуна и о досадашњим искуствима и афинитетима наставника и стручних сарадника школе.

Анкета коју је спровео Завод за унапређивање образовања и васпитања, у којој је до сада учествовало око 15.000 наставника, директора и стручних сарадника, показала је, између осталог, и које системе за управљање учењем су наставници највише користили у току школске 2019/20. године:

Комплетне (досадашње) резултате ове анкете можете погледати на: https://zuov.gov.rs/rezultati-ankete-sta-15-000-prosvetnih-radnika-misli-o-ostvarivanju-obrazovno-vaspitnog-procesa-putem-ucenja-na-daljinu/

Резултати се нешто разликују када се гледа тип школе (основна/средња), али може да се уочи да су се најчешће користили системи за управљањем учењем Гугл учионица и Мајкрософт Тимс (и у основним и у средњим школама), а у средњим школама (када се резултати издвоје за овај тип школе), поред поменутих најчешће се користи и Мудл.

ГУГЛ УЧИОНИЦА

Гугл учионица је убедљиво најзаступљенији систем за управљање учењем у нашим школама. Упутство за коришћење овог система можете погледати на Заводовом Јутјуб каналу на адреси: https://youtu.be/7MK5WP6NwW0. Један од најчешће коришћених алата у Гугл учионици је Гугл упитник – систем за прављење упитника и тестова. Упутство за овај алат погледајте на: https://youtu.be/XHrwO8oXX_I

ВАЖНО: Школа мора да се региструје за услугу Google Suite for Education како би могла да користи Гугл учионицу. Није дозвољено да се Гугл учионица користи са приватних Гугл налога. Регистрација за ову услугу обезбеђује школи отварање неограниченог броја бесплатних налога, и сигуран и безбедан начин коришћења Гугл услуга. Регистрација је бесплатна, није компликована и реализује се преко странице https://edu.google.com/products/gsuite-for-education/?modal_active=none

Потражите помоћ у вези овог алата и његове активације од менторске подршке ЗУОВ-а преко нашег тикетинг система: https://www.portal.edu.rs/podrska/

МАЈКРОСОФТ ТИМС

Највећа предност овог алат јесте подршка коју пружа канцеларија Мајкрософта у Србији. За потребе школа и наставе, Мајкрософт је у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја отворио бесплатне налоге за све наставнике и ученике у Србији (уколико нисте добили ваш налог информишите се у руководству ваше школе).

Детаљна упутства о овом, али и другим Мајкрософт алатима можете погледати на сајту: https://www.e-nastava.rs/ 

Детаљан водич како у потпуности организовати рад школе уз помоћ Microsoft алата (настао на основу искуства Техничке школе из Ужица) можете преузети са адресе: https://www.e-nastava.rs/wp-content/uploads/2020/07/Detaljan-vodic-za-skole.pdf

Потражите помоћ у вези овог алата од менторске подршке ЗУОВ-а преко нашег тикетинг система: https://www.portal.edu.rs/podrska/

МУДЛ

Мудл је један од најпопуларнијих система за управљање учењем. То је софтвер отвореног кода, што између осталог значи да је корисницима бесплатно доступан за коришћење. Мудл је потребно преузети са званичног сајта moodle.org. Након преузимања овај систем је потребно инсталирати на сервер у вашем (школском) власништву (нпр. сервер на ком се налази школски сајт).

Погледајте неке од туторијала за рад у Мудл систему за учење:

Портал Министарства просвете, науке и технолошког развоја https://www.mojaskola.gov.rs/ користи систем Мудл. Овај портал пружа додатну подршку ученицима који прате часове на РТС-у и РТС планети.

Потражите помоћ у вези овог алата од менторске подршке ЗУОВ-а преко нашег тикетинг система: https://www.portal.edu.rs/podrska/

ДА ЛИ ШКОЛА МОЖЕ ДА КОРИСТИ ВИШЕ СИСТЕМА ЗА УПРАВЉАЊЕ УЧЕЊЕМ?

У Стручном упутству намењеном основним школама Министарство просвете, науке и технолошког развоја наводи да школа користи само један система за управљање учењем по циклусу. То значи да школа може да изабере да користи један система за први циклус ОШ (1-4. разред), а други систем за други циклус (5-8. разред). Oсновна школа може да користи два система за управљање учењем. Ипак, потребно је проценити да ли ће коришћење два система утицати на укупну организацију школе, да ли школа има ресурсе да администрира два система и сл. Одлука је, наравно, на школи.

КАКО ДОБИТИ ПОМОЋ У ПЛАНИРАЊУ И ИМПЛЕМЕНТАЦИЈИ СИСТЕМА ЗА УПРАВЉАЊЕ УЧЕЊЕМ?

Завод за унапређивање образовања и васпитања, уз подршку УНИЦЕФ-а, обезбедио је менторску подршку школама, наставницима и стручним сарадницима у планирању и реализацији процеса наставе и учења уз употребу ИКТ-а.

МЕНТОРСКА ПОДРШКА ЗУОВ-а

Све што је потребно да урадите јесте да отворите тикет на https://www.portal.edu.rs/podrska/ са питањем за вашу школу или вас лично за све теме које су везане за: ЛМС системе за управљање учењем, коришћење дигиталних алата у настави, хардвера, софтвера, педагошких аспеката употребе дигиталне технологије у настави и учењу…

Дигиталну подршку пружа 15 дигиталних ментора. Дигиталне менторе чини група наставника, истакнутих у различитим областима педагошке употребе дигиталних технологија: они су дугогодишњи аутори и реализатори онлајн обука, искусни водитељи у различитим непосредним обукама за коришћење дигиталних алата, дугогодишњи спољни сарадници Завода у пројектима развоја дигиталне писмености код наставника, неки од њих су педагошки саветници, аутори уџбеника, учесници домаћих и међународних конференција. Они су тим који ће заједничким снагама пружити подршку наставницима у Републици Србији да користе различите дигитална алате и технологије и унапреде своју наставу.